Montesquieu paperreeks - Montesquieu Instituut

Montesquieu Instituut van wetenschap naar samenleving

Het Montesquieu Instituut publiceert met enige regelmaat papers rondom een onderzoeksthema of een actueel onderwerp.

 
cover
Montesquieu Paper 6
Drs. Hanco Jürgens, The Quest for a Vision for Europe: Lessons to be learned from Dutch and German debates on the Future Democracy of European Union

In dit paper worden de politieke debatten over de toekomst van de EU in Nederland en Duitsland met elkaar vergeleken. Het publieke debat in Nederland verloopt vaak grilliger doordat er vanuit de politiek niet een helder en afgebakend debat wordt gevoerd over de EU, terwijl in Duitsland de politieke instellingen in samenhang met elkaar een duidelelijk EU beleid kunnen formuleren.

 
cover
Montesquieu Paper 5
Drs. Hanco Jürgens, Deviating paths, converging policies; Dutch and German Constitutions within an ever-changing European Union

Dit paper analyseert het Europese integratie proces vanuit het transnationale perspectief van de Nederlandse en Duitse constitutionele wetgevingsprocessen, waarbij niet alleen een historische vergelijking wordt gemaakt tussen beide landen, maar waarbij ook wordt gekeken naar het bredere Europese perspectief.

 
cover
Montesquieu Paper 4
Drs. Hanco Jürgens, Identity loss; identity regained? Recent transitions of the Dutch and German social welfare states in a European perspective

Dit paper analyseert de rol van beeldvorming op het concept van de verzorgingsstaat als bepalend voor de politieke identiteit van de staten. En onderzoekt tevens hoe het maatschappelijke debat over de crisis van de verzorgingsstaat heeft geleid tot een gevoel van identiteitsverlies en op welke wijze deze identiteit weer terug gevonden kan worden.

 
cover
Montesquieu Paper 3
Prof. dr. Wim Voermans, Covert Constitutions triggered by Constitutional Reserves

In de paper worden de ontwikkelingen rondom constitutioneel voorbehoud geanalyseerd waarbij aan de hand van specifieke voorbeelden uit diverse landen gekeken wordt naar de voor- en nadelen van dit onderwerp. Welke conclusies kunnen er getrokken worden met betrekking tot de rol van constitutioneel voorbehoud in een parlementaire democratie?

 
cover
Montesquieu Paper 2
Prof. J.Th.J. van den Berg, Toespraak: European Parliaments and National Parliaments: Are they Comparable?

In deze toespraak wordt ingegaan op de relatie tussen het Europees Parlement en nationale parlementen binnen de Europese Unie. Kunnen we stellen dat beiden elkaar aanvullen?
Deze toespraak werd gehouden op 17 oktober 2008 tijdens de conferentie 'Fifty Years European Parliament, Experiences and Perspectives' in Athene, Griekenland.

 
cover
Montesquieu Paper 1
Prof. dr. Wim Voermans, Verder met Europa: Leren van referenderen

In de paper worden de ontwikkelingen van voor en na het Nederlandse 'nee' tegen het grondwettelijke verdrag geanalyseerd en wordt de recente geschiedenis tot aan de goedkeuring van het Verdrag van Lissabon besproken. Wat kunnen en moeten we ervan leren?

enveloppe

Delen