Nieuws-items bij homepage Montesquieu
-
20-03EP komt met webtool voor indienen amendementen in parlementen (en)
-
18-03Burgerinitiatief biedt meer mogelijkheden dan gedacht
-
15-03Staatsrechtconferentie: Call for Papers
-
13-03Europe is in need of “storytellers”
-
13-03Europese verkiezingen in 2014 al in mei in plaats van juni
-
08-03Vergrijzing is geen probleem, maar een uitdaging
-
07-03'Referendum over terughalen bevoegdheden niet reëel'
-
06-03'Vergrijzing moeten we vieren'
-
03-0364 procent Nederlanders wil EU-referendum
-
26-02Policy Agendas in the Spotlight
-
22-02Nederlandse MEP-deelnemers maken zich op voor internationale conferentie in Norwich
-
18-02Is Capitalism in bankruptcy?
-
16-02Rutte wil over EU spreken in Europees Parlement
-
15-02Nederland kiest zelfbewust voor democratisch en welvarend Europa
-
13-02Parlement beter geïnformeerd over besluitvorming in Europese Raad
-
07-02Nederland tegen inhoudelijke toetsing Europese partijen door Europees Parlement
-
07-02'Alleen excuses aanbieden voor eigen verantwoordelijkheid'
-
05-02Moties over rechtstreekse verkiezing en lijstencombinaties Eerste Kamer verworpen
-
04-02Emoties knagen aan de polderdemocratie
-
01-02Extra Hofvijver verschenen vanwege de aanstaande troonswisseling
Het nieuwe Europa na de eurocrisis - Hoofdinhoud
DEN HAAG (PDC) - Europa moet niet handelen vanuit het Angelsaksisch maar vanuit het Rijnlands Model. Dat betoogde CDA-Europarlementariër Wim van de Camp tijdens het debat over Europa na de eurocrisis, georganiseerd door het Montesquieu Instituut, de Universiteit Leiden en het Europees Parlement Informatiebureau in Nederland op 27 april 2012.
Algemeen werd erkend dat de 3%-norm haalbaar is. Alle deelnemers aan het debat wezen naar het recent gesloten akkoord. Hoogleraar Wim Voermans noemde de haalbaarheid van de norm daarom een ‘vaststaand feit’. Wel zetten verschillende sprekers hun vraagtekens bij de wenselijkheid van de strikte begrotingsnorm.
PvdA-Europarlementariër Thijs Berman en Wim Voermans waren van mening dat Nederland niet moest dat alsof de norm uit Europa komt. Volgens Voermans was Nederland zelf de grote prediker van de norm. Thijs Berman vroeg zich af hoe wenselijk het was om te bezuinigen in crisistijd, maar ‘afspraak is afspraak’.
Professor Bernard Steunenberg kreeg bijval van Thijs Berman en GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout voor zijn pleidooi voor een sociaal Europa. Alle drie pleitten ze voor investeringen in zwakkere regio’s door middel van het vergroten van de Europese cohesiefondsen. Volgens Eickhout is er ook harmonisatie nodig.
Aan het einde van het debat uitten Berman en Eickhout hun ongenoegen over het gebrek aan lef in de Nederlandse politiek. “Politici moeten het op durven nemen voor Europa”. Van de Camp was er heilig van overtuigd dat we in 2050 zullen leven in de Verenigde Staten van Europa. Voorleggen aan de kiezer durft hij echter niet.
Meer over...
