Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Dr. W.P. (Wiert) Berghuis

foto Dr. W.P. (Wiert) Berghuis
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Gereformeerde domineeszoon die het burgemeesterschap van Smilde en later van Kampen jarenlang combineerde met grote activiteiten in de politiek. Zat achttien jaar voor de ARP in de Eerste Kamer, waarvan elf jaar als fractievoorzitter. Als voorzitter van de ARP volgde hij in de jaren zestig een radicaal-evangelische koers gericht op samenwerking met de PvdA. Hij speelde bovendien een belangrijke rol bij de koerswijziging in 1961 ten aanzien van de kwestie-Nieuw-Guinea. Druk bezet en zeer uithuizig man. Statige beheerste magistraat, die nooit het achterste van zijn tong liet zien.

ARP
in de periode 1959-1977: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, partijvoorzitter

1.

Voornamen (roepnaam)

Wiert Pauwel (Wiert)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oosterend (gem. Hennaarderadeel, Frl.), 25 april 1911

overlijdensplaats en -datum
Kampen, 19 december 1989

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van 4 juli 1950 tot 16 juni 1952
  • burgemeester van Kampen, van 16 juni 1952 tot 16 juli 1970
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 3 maart 1959 tot 10 mei 1971
  • fractievoorzitter ARP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 november 1960 tot 10 mei 1971
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 26 oktober 1971 tot 20 september 1977

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp "Beekvliet" te Sint-Michielsgestel, van mei 1942 tot 20 april 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/12)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/16)

  • lid Raad van Commissarissen N.V. Drentse Auto-Bus Onderneming
  • lid Raad van Commissarissen N.V. vervoersmaatschappij "De Noord-Westhoek"

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor Buitenlandse Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 13 oktober 1967 tot 12 december 1967
  • voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 10 mei 1971

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Speelde in 1961 een belangrijke rol bij de verandering van het standpunt van de ARP over Nieuw-Guinea, waarbij een dialoog met Indonesië over overdracht mogelijk werd. Hij maakte in april dat jaar een reis naar Nieuw-Guinea.
  • Legde van mei tot september 1967 vanwege zijn gezondheid het partijvoorzitterschap en voorzitterschap van de ARP-senaatsfractie tijdelijk neer
  • Wilde geen lid worden van het CDA

uit de privésfeer (3/4)
  • Promoveerde bij prof. A. Anema
  • Zat na zijn vrijlating uit Sint Michielsgestel van april 1944 tot mei 1945 ondergedoken
  • Erkende op latere leeftijd dat een alcoholprobleem schadelijk was geweest voor zijn politieke loopbaan

verkiezingen
  • In 1956 kandidaat in en in 1960, 1963, 1966 en 1971 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

niet-aanvaarde politieke functies
  • burgemeester van Hilversum, 1970 (benoeming niet aangenomen i.v.m. gezondheid)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.