Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Dr. H.M. (Rie) de Boois

foto Dr. H.M. (Rie) de Boois
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Biologe die tot haar eigen verrassing in 1972 in de Tweede Kamer kwam. Hield zich daar vooral bezig met het milieu en natuurbeheer. Was voorzitter van de vaste commissie voor Milieubeheer en van een bijzondere commissie voor goedkeuring van een verdrag over bescherming van watervogels. Promoveerde tijdens haar Kamerlidmaatschap. Trad vaak nogal onconventioneel op en schuwde, vooral als het om het milieu ging, het gebruik van duidelijke taal niet. Na haar vertrek uit de Kamer voorzitter van een Zuiveringsschap en van Vogelbescherming Nederland.

PvdA
in de periode 1972-1987: lid Tweede Kamer

1.

Voornamen (roepnaam)

Henderika Maria (Rie)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
H.M. Nagel-de Boois

geboorteplaats en -datum
Zierikzee, 4 juni 1936

overlijdensplaats en -datum
Kerk-Avezaath (gem. Buren, Gld.), 18 november 2010

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid gemeenteraad van Arnhem, van 6 september 1966 tot 3 september 1974
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1972 tot 17 november 1987
  • voorzitter Zuiveringsschap Amstel- en Gooiland, van november 1987 tot 1996

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid beoordelingscommissie investeringsprojecten markt en concurrentiekracht (LNV), vanaf december 1997
  • lid bestuur "Het Gelders Archief", 2002

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • voorzitter vaste commissie voor Milieubeheer (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 september 1986 tot 18 november 1987
  • voorzitter vaste commissie waterbeheer en Noordzee-aangelegenheden (Raad voor Verkeer en Waterstaat), vanaf 1 oktober 1992

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met milieu- en natuurbeheer en daarnaast ook met cultuur, wetenschapsbeleid en Koninkrijksaangelegenheden
  • Voerde in 1975 tijdens het debat over de onafhankelijkheid van Suriname het woord, met name over ontwikkelingshulp

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bij haar benoeming tot voorzitter van het Zuiveringsschap Amstel- en Gooiland stond zij als tweede op de nominatie. Minister Smit-Kroes benoemde haar niettemin.

uit de privésfeer
De kunsthistoricus Pierre Janssen was enige jaren haar levenspartner

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.