Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Dr. J.H. (Jan) Christiaanse

foto Dr. J.H. (Jan) Christiaanse
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Hoffelijke hoogleraar belastingrecht uit Rotterdam. Zoon van een uit Zeeland afkomstige onderwijzer. Stapte in 1965 over van het ministerie van Financiën naar de wetenschap. Kwam in 1973 voor de ARP in de Senaat en leidde ten tijde van de kabinetten-Lubbers I en II de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Had als voorzitter van een adviescommissie een belangrijk aandeel in herziening van het belastinggebied van provincies en gemeenten. Was ook actief in de Rotterdamse gemeentepolitiek en in besturen op sportgebied (met name zaterdagvoetbal).

ARP, CDA
in de periode 1973-1991: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Voornamen (roepnaam)

Jan Hendrikus (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gouda, 8 februari 1932

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 2 oktober 1991

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • hoogleraar Nederlands en internationaal belastingrecht, Nederlandse Economische Hogeschool (vanaf 1 februari 1973 Erasmus Universiteit) te Rotterdam, van 1 september 1965 tot 2 oktober 1991
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 1 september 1970 tot 23 oktober 1980
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 juni 1973 tot 20 september 1977
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1979 tot 11 juni 1991
  • fractievoorzitter CDA Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 1981 tot 25 oktober 1988

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • voorzitter commissie herziening van het belastinggebied van provincies en gemeenten (commissie-Christiaanse), van 1 juni 1981 tot juni 1983
  • lid Raad van Commissarissen N.V. Wereldhave, van 1982 tot 1991

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Financiën (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 23 juni 1981 tot 11 juni 1991

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was financieel-woordvoerder van de ARP- en CDA-Eerste Kamerfracties. Hield zich ook bezig met culturele zaken en binnnelandse zaken.

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Promoveerde bij prof. H.J. Hellema

verkiezingen
  • In 1971 en 1977 kandidaat in en in 1981 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.