Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Ir. C.N. van Dis

foto Ir. C.N. van Disvergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com .

SGP-voorman. Scheikundig ingenieur, die jarenlang het onvervalste orthodox-calvinistische en anti-Roomse SGP-geluid in beide Kamers liet horen. Strijder tegen vrouwenkiesrecht, loterijen, crematie, sport, inentingen, emancipatie, de Verenigde Naties, etc., etc. Tevens een fervent dierenbeschermer. Was ruim dertig jaar parlementariër en daarnaast gemeenteraadslid in Rotterdam en lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Vanaf 1961 fractieleider van de SGP en in 1963 en 1967 lijsttrekker. Bekende, beminnelijke, maar vooral ook een getuigende politicus.

SGP
in de periode 1929-1973: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

Voornamen

Cornelis Nicolaas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leiden, 23 augustus 1893

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 5 januari 1973

levensbeschouwing
Christelijk-gereformeerd

3.

Partij/stroming

partij(en)
SGP (Staatkundig-Gereformeerde Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • assistent organische scheikunde, Technische Hogeschool te Delft, van 1918 tot 1919
  • scheikundige N.V. Utrechtsche Chemische Industrie te Utrecht, van 1919 tot 1 januari 1929
  • directeur nieuwsblad- en handelsdrukkerij "De Banier" te Utrecht, van 1 januari 1929 tot 1 juli 1931
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1929 tot 8 juni 1937
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 1 september 1931 tot 1 juli 1940
  • wetenschappelijk assistent van een farmaceutische fabriek te Amsterdam, van 1943 tot 1946
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 10 mei 1971
  • lid gemeenteraad van Ermelo, van 2 september 1946 tot 1 november 1949
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van januari 1949 tot 15 september 1949
  • fractievoorzitter SGP Tweede kamer der Staten-Generaal, van 7 maart 1961 tot 28 april 1971
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 18 april 1961 tot 3 juni 1970
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 5 januari 1973
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) SGP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 5 januari 1973

5.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder van zijn fractie voor onder meer financieel-economische zaken, sociale zaken, defensie en buitenlandse zaken

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was tijdens de oorlog drie dagen leraar aan het Christelijk Lyceum te Zwolle. Hij zou een NSB'er vervangen, die zijn docentschap liet versloffen vanwege propagandawerkzaamheden en daarom was geschorst. Uiteindelijk bleef de NSB'er echter leraar.
  • Zijn tweede echtgenote was een Surinaamse lerares Frans
  • Zijn vader was blikslager

7.

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
F. van der Molen, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1970)

8.

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.