Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

W. Hovy

foto W. Hovy
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Patriarchale bierbrouwer, afkomstig uit een welgestelde bankiersfamilie. Steunde Abraham Kuyper financieel bij het oprichten van dagblad De Standaard en van de Vrije Universiteit. Voorzitter van de patroonsvereniging 'Boaz'. Door de Staten van Zeeland in 1901 tot Eerste Kamerlid gekozen.

ARP
in de periode 1901-1915: lid Eerste Kamer

1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Beverwijk, 17 juli 1840

overlijdensplaats en -datum
Zeist, 27 februari 1915

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij) (koos in 1896 de zijde van Lohman)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 6 juli 1892 tot september 1901 (1892-1898 voor het kiesdistrict Weesp, 1898-1901 voor het kiesdistrict Amsterdam VII)
  • directeur bierbrouwerij en azijnmakerij "De Gekroonde Valk" te Amsterdam, van 1893 tot mei 1913
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 23 juli 1904 (voor Zeeland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 27 februari 1915 (voor Zeeland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Zuiderzeecommissie
  • lid Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank en de Rijksverzekeringsbank

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1912 tot september 1913
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1913 tot september 1914

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over militaire zaken, Indische aangelegenheden, waterstaat, justitiële onderwerpen, onderwijs en arbeidszaken

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/5)
  • Een zoon van hem was burgemeester van Loosduinen (1901-1923)
  • Schoonvader van jhr. Witius de Savornin Lohman, hoogleraar, raadsheer, vicepresident en president van de Hoge Raad
  • Zijn vader was directeur van bierbrouwerij "De gekroonde valk" en griffier van het kantongerecht te Beverwijk

verkiezingen
  • Werd in 1897 bij de Tweede Kamerverkiezingen in het kiesdistrict Amsterdam III verslagen door A.F.K. Hartogh (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.