Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Jhr.Mr. E.J.P. van Meeuwen

foto Jhr.Mr. E.J.P. van Meeuwen
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Bossche rechtsgeleerde, die in de Zuidelijke Nederlanden studeerde en daarna advocaat en procureur-generaal was. In 1846 gouverneur van Limburg, als opvolger van zijn overleden zwager. Hij was de laatste bestuurder van het hertogdom, die met recht die titel mocht voeren. Door de Provinciale Wet van 1850 werd zijn titel, net als in andere provincies, Commissaris des Konings. Na zijn aftreden, kozen de Staten van Brabant hem tot Eerste Kamerlid. In de vijf jaar dat hij dat was, nam hij steeds meer afstand van de liberalen. Zoon van een Tweede Kamerlid.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1846-1871: lid Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

1.

Voornamen

Eduardus Johannes Petrus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 12 september 1802

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 8 oktober 1873

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch liberaal' (tot omstreeks 1870)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • Commissaris des Konings in Limburg, van 1 augustus 1850 tot 10 september 1856
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 30 oktober 1856 tot 18 september 1871 (voor Noord-Brabant)
  • lid gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, van 17 juli 1858 tot 8 oktober 1873

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Ridderschap van Noord-Brabant, vanaf 1841

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1866 tot juni 1866
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1871 tot september 1871

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Keerde zich in 1848 tegen de beweging die aansluiting van Limburg bij de Duitse Bond nastreefde

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.