Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Jhr.Mr. Tj.Æ.J.W. Schorer

foto Jhr.Mr. Tj.Æ.J.W. Schorer
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Zeeuwse bestuurder van hervormden huize die zes jaar namens de PvdA in de Eerste Kamer zat. Was in Zeeland werkzaam in het verzekeringswezen en vanaf 1949 vijf jaar wethouder van Middelburg. Daarna als gedeputeerde acht jaar verantwoordelijk voor onder meer ruimtelijke ordening, de herindelingen en recreatie in Zeeland. Bekleedde ook diverse functies in de Hervormde kerk. Hield zich in de Senaat bezig met landbouw en visserij en met waterstaat.

PvdA
in de periode 1956-1963: lid Eerste Kamer

1.

Voornamen

Tjalling Ædo Johan Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 12 augustus 1909

overlijdensplaats en -datum
Vlissingen, 25 juli 1988

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • wethouder (van gemeentebedrijven, nutsbedrijven, slachthuis en cultuur) van Middelburg, van 1 september 1953 tot 15 december 1958
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 5 juni 1963
  • lid Gedeputeerde Staten (onder meer belast met ruimtelijke ordening, cultuur, recreatie, voorlichting en provinciale en gemeentelijke grenzen) van Zeeland, van 6 juni 1962 tot 3 juni 1970

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid algemeen bestuur Stichting "Recreatieplan Grevelingenbekken", omstreeks 1966
  • voorzitter ETI (Economisch-Technologisch Instituut) voor Zeeland

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder landbouw en visserij en verkeer en waterstaat van de PvdA-Eerste Kamerfractie. Voerde in 1958 het woord bij de behandeling van de ontwerp-Deltawet.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in december 1958 ontslag als wethouder vanwege drukke werkzaamheden

uit de privésfeer
Zijn vader was advocaat, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht en gemeenteraadslid in Utrecht

anekdotes en citaten
  • Op zijn voorstel kreeg in 1949 de Zeeuwse vlag zeven in plaats van zes banen. Hij vond dat mooier.

verkiezingen
  • Werd in 1956 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, juni 1946

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.