Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Jhr.Mr.dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer

foto Jhr.Mr.dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Groningse notariszoon, die dat ambt zelf ook vervulde en daarna burgemeester van Groningen werd. In 1910 gekozen tot Eerste Kamerlid. Aan dat lidmaatschap kwam na zeven jaar een einde toen hij Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen werd. Werd in die functie opgevolgd door zijn zoon. Neef van de liberale voorman Kappeyne van de Coppello.

liberaal
in de periode 1910-1925: lid Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

1.

Voornaam

Edzard

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maarsseveen (Utr.), 21 februari 1859

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 18 januari 1936

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 6 juli 1904 tot mei 1910 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 mei 1910 tot 11 september 1917 (voor de provincie Groningen)
  • Commissaris van de Koningin in Groningen, van 1 oktober 1917 tot 1 juni 1925

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, vanaf 2 juli 1900 (nog in 1920)
  • lid Commissie van Toezicht Landbouwschool te Groningen, van 1904 tot 1912

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1914 tot maart 1915
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1916 tot december 1916

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Sprak als Kamerlid enkele malen over financiële en landbouwkundige voorstellen en bij de behandeling van de begrotingen van Justitie en Binnenlandse Zaken

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van jhr. W.J. Quintus, Tweede Kamerlid, en een nicht van jhr. J. Wichers Quintus, Eerste Kamerlid
  • Zijn zwager was burgemeester van Zuidbroek (Gr.). Nadat de eerste SDAP'ers in de raad waren gekozen, gaf hij zijn burgemeestersambt op.
  • Zijn vader was notaris, wethouder van Groningen en lid van Provinciale Staten van Groningen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.