Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Mr. S. de Vries Czn.

foto Mr. S. de Vries Czn.
vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

ARP-Kamerlid, bestuurder en minister. Voor hij de politiek in ging onderwijzer en advocaat. In 1902 als opvolger van Idenburg Tweede Kamerlid voor Gouda en in 1907 afgevaardigde voor het district Sneek. Werd in 1908 wethouder van onderwijs in Amsterdam en had tijdens de Eerste Wereldoorlog de portefeuille financiën. Als minister van Financiën in het kabinet-Ruijs de Beerenbrouck I 'tweede keuze', nadat anderen hadden geweigerd. Trachtte zich met humor staande te houden, maar verdween in 1921 voortijdig, vanwege kritiek op zijn beleid en een parlementaire nederlaag. Was na zijn aftreden wethouder van Den Haag en korte tijd Eerste Kamerlid.

ARP
in de periode 1902-1923: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister

1.

Voornaam

Simon

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zaandam, 9 januari 1869

overlijdensplaats en -datum
Wassenaar, 27 september 1961

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 november 1902 tot 19 september 1905 (voor het kiesdistrict Gouda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 december 1907 tot 18 september 1908 (voor het kiesdistrict Sneek)
  • minister van Financiën, van 9 september 1918 tot 28 juli 1921
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 18 september 1923 (voor de provincie Groningen)
  • wethouder (van sociale zaken) van 's-Gravenhage, van 1 september 1931 tot 3 september 1935
  • wethouder (van gemeentebedrijven) van 's-Gravenhage, van 5 september 1939 tot 1 september 1941

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid College van Curatoren Vrije Universiteit te Amsterdam, omstreeks 1926 tot 1945
  • lid Raad van Commissarissen N.V. Christelijk Volksdagblad "De Amsterdammer", omstreeks 1928

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak als Tweede Kamerlid vooral over lager onderwijs en pensioenen

als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/5)
  • Voerde in 1920 een nieuw bezoldigingsbesluit in voor ambtenaren
  • Stelde in 1921 een Bezuinigingsinspectie in, die moest toezien op doelmatigheid bij de overheidsuitgaven

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1921 diverse wetten tot stand tot verhoging van belastingen, zoals verhoging van de accijns op gedistilleerd en van de successierechten, en voerde de accijns op tabak in. Voerde een nieuw tarief in voor belasting op vermogen en inkomen in.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/9)
  • In de Tweede Kamer werd kritiek geuit op de weinig vaste koers waarmee de minister optrad, met name op het gebied van de (verplichte) leningen, belastingheffing en de ambtenarensalarissen. Moest in de Tweede Kamer enkele malen het machtswoord uitspreken om de wetsvoorstellen tot verhoging van belastingen aanvaard te krijgen.
  • De verwerping op 14 mei 1921 van artikel 7 (over de grondslag voor de belastingheffing) van zijn ontwerp-Wet Grondbelasting was reden voor hem om schorsing te vragen van de behandeling van het voorstel
  • Na de reconstructie van het kabinet in 1921 keerde hij (samen met minister Pop) niet terug. Er was even sprake van dat hij minister van Marine zou worden en dat De Geer hem op Financiën zou opvolgen. Uiteindelijk keerde hij niet terug en werd zijn jonge voormalige compagnon in de advocatuur, mr. H. Bijleveld, minister van Marine.

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1905 in het kiesdistrict Gouda verslagen door jhr. W.Th.C. van Doorn (ul) en in het kiesdistrict Amsterdam VIII na herstemming door P. Nolting (vdb)
  • Werd in 1905 bij naverkiezingen in het kiesdistrict Arnhem na herstemming verslagen door K. Eland (ul)
  • Versloeg in 1907 bij tussentijdse verkiezingen Mr. A. Ferf (ul)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.