Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

E.R. (Ep) Wieldraaijer

foto E.R. (Ep) Wieldraaijer
vergrootglas
Bron: Fotobureau Stokvis
Met dank overgenomen van Parlement.com.

PvdA-Tweede Kamerlid en bestuurder. Autodidact en selfmade man. Ging als 14-jarige aan het werk in de Twentse industrie en ontwikkelde zich door bedrijfsscholing, kaderopleiding van de vakbeweging en zelfstudie. Ruim drie jaar sergeant in Indonesië. Daarna loopbaan in de vakbeweging en elf jaar een onopgesmukt lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Woordvoerder defensie, sociale zaken en Twentse aangelegenheden. Onderhield contact met soldaten in kazernes, op conferenties en in militaire tehuizen en door een zeer omvangrijke correspondentie. Bescheiden stille werker. Daarna geliefd burgemeester van Avereest.

PvdA
in de periode 1963-1974: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979)

1.

Voornamen (roepnaam)

Egbert Roelof (Ep)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Borne, 31 maart 1927

overlijdensplaats en -datum
Enschede, 17 februari 2017

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/16)

  • burgemeester van Avereest, van 1 april 1978 tot 1 april 1988
  • wethouder (van onderwijs, sociale zaken, maatschappelijk werk en economische zaken) van Almelo, van 3 september 1974 tot 1 april 1978
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 11 september 1974

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter RBA (Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening) Twente, vanaf 1 januari 1991
  • lid Staatscommissie van advies inzake de personeelsvoorziening voor de krijgsmacht (Staatscommisie-Mommersteeg), van maart 1975 tot 1976

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Wet gewetensbezwaren militaire dienst (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 maart 1971 tot 4 september 1974
  • voorzitter bijzondere commissie voor de ontwerp-Wet op de Ondernemingsraden 1970 (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 oktober 1969 tot september 1970

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met defensie (personeel), regionaal-economische zaken en sociale zaken
  • Was in 1973 één van de woordvoerders van zijn fractie bij de behandeling van de ontwerp-Machtigingswet inkomensvorming en bescherming werkgelegenheid

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was textielarbeider (ruwer)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.