Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Dr. R.H. (Rob) Woltjer

foto Dr. R.H. (Rob) Woltjer
vergrootglas
bron: Beeldbank Stadsarchief Amsterdam
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Antirevolutionair Eerste Kamerlid, dat tweemaal werd aangezocht als minister van Onderwijs. Was net als zijn vader hoogleraar aan de Vrije Universiteit; zeer belezen, arbeidszaam en geliefd bij de studenten. Vervulde diverse functies op onderwijskundig gebied, waarvan het voorzitterschap van de Onderwijsraad (drieëntwintig jaar) de belangrijkste was. In 1929 stond zijn naam al in de krant als nieuwe minister, maar er ontstond op het allerlaatste moment een probleem met de Vrije Universiteit. Was als Eerste Kamerlid een kampioen in het opsporen van fouten in wetsvoorstellen.

ARP
in de periode 1937-1952: lid Eerste Kamer

1.

Voornamen (roepnaam)

Robert Herman (Rob)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 19 juli 1878

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 23 april 1955

begraafplaats en -datum
Driehuis-Westerveld, 27 april 1955

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • hoogleraar Latijn, Grieks en Oude Geschiedenis, Vrije Universiteit te Amsterdam, van 23 september 1904 tot 23 april 1955 (benoemd 18 augustus 1904)
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 6 september 1927 tot 1 maart 1941
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 2 november 1937 tot 15 juli 1952

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • ondervoorzitter commissie huishoudelijke vakken op de lagere school, vanaf november 1937
  • lid Staatscommissie reorganisatie van het hoger onderwijs (Staatscommissie-Reinink), van 1 mei 1946 tot mei 1949

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 september 1949 tot 28 december 1949
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 28 juni 1950 tot 18 september 1951

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was onderwijswoordvoerder van de ARP-Eerste Kamerfractie
  • Interpelleerde in 1938 minister Slotemaker de Bruïne over het inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal gevoerde beleid

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in november 1937 Eerste Kamerlid, nadat T. Nauta, P.S. Gerbrandy, H.W. van Marle en S. Sijtsma voor de benoeming hadden bedankt
  • Verving als oudste lid in jaren enkele malen de voorzitter van de Eerste Kamer

uit de privésfeer
Overleed aan de gevolgen van een aanrijding door een auto, een dag eerder in Wassenaar

anekdotes en citaten
  • Hij had de gewoonte de stenogrammen van door hem gehouden redevoeringen in de Kamer niet alleen te corrigeren, maar zelfs geheel te herschrijven. Omdat dit veel tijd kostte, kwam het tijdig verschijnen van de Handelingen soms in de knel, waardoor hij de stenografische dienst wel eens tot wanhoop dreef.
  • Hij was zo'n druk bezet man, dat het verhaal de ronde deed dat hij tentamens zelfs in de tram afnam (wat overigens niet waar was)

verkiezingen
  • Was in 1937 kandidaat in en werd in 1946 en 1948 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, augustus 1929 (kon geen zekerheid krijgen over het voorzetten van zijn hoogleraarschap)
  • minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, augustus 1939 (geen toestemming van zijn partij)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.