Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

W. Naudin ten Cate

foto W. Naudin ten Cate
vergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Marineofficier, die bevelhebber was op diverse schepen en van het eskader in de Indische wateren en laatstelijk commandant van de Stelling van Den Helder. Als sympathisant van de christelijk-historischen benoemd tot minister van Marine in het eerste kabinet-Ruijs de Beerenbrouck. Voelde zich echter meer thuis op een oorlogsschip dan in het parlement. Trad al vrij spoedig af als minister, na ernstige kritiek op de hoogte van zijn begroting.

partijloze c.h.
in de periode 1918-1919: minister

1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Toevoeging van 'Naudin' bij K.B. van 7 mei 1870, nr. 6

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 15 juli 1860

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 18 december 1942

3.

Partij/stroming

partij(en)
partijloos (sympatisant van de CHU)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • commandant Stelling van Den Helder en commandant der Marine te Willemsoord, van oktober 1913 tot 16 september 1918
  • minister van Marine, van 16 september 1918 tot 20 februari 1919
  • gepensioneerd, van februari 1919 tot 18 december 1942

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht, van 1 juli 1912 tot 16 augustus 1914
  • vice-admiraal, vanaf 16 augustus 1914

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Raad van Commissarissen Nederlandse Basaltmaatschappij te Zaandam
  • lid Staatscommissie inzake de verdediging van Nederlands-Indië (Staatscommissie-Heemskerk), van 6 mei 1912 tot juni 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad nog voor de stemming over zijn eerste begroting af, omdat hij meende te veel kritiek te hebben ondervonden. Met name zijn voorstel om drie kruisers te laten bouwen ondervond veel weerstand

anekdotes en citaten
  • Van hem werd gezegd dat hij zich op de vloot beter thuis voelde dan in de Tweede Kamer

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.