Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

J.F.B. (Jos) van Rey

foto J.F.B. (Jos) van Rey vergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Roermondse liberale politicus, afkomstig uit het verzekeringswezen en later vastgoedondernemer. Spraakmakende slagerszoon met grote geldingsdrang. Keerde zich in Limburg tegen de overheersing in het bestuur door de KVP. Hield zich als Tweede Kamerlid vanaf 1982 vooral bezig met volkshuisvesting en het midden- en kleinbedrijf en was ondervoorzitter van de enquêtecommissie bouwsubsidies. Gaf in 1989 een nogal openhartig interview, wat hem tijdelijk zijn Kamerzetel kostte, maar keerde in 1991 terug. Werd in 1989 opnieuw wethouder van Roermond, waarmee hij zich een machtspositie verwierf in die gemeente. Zijn nauwe banden met de vastgoedwereld brachten hem later in opspraak en in 2012 moest hij zijn Eerste Kamerlidmaatschap neerleggen. Nadat de VVD hem royeerde, ging hij met een lokale partij verder. De rechter verhinderde in 2018 echter zijn terugkeer als wethouder.

VVD
in de periode 1982-2012: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

1.

Voornamen (roepnaam)

Jozef Franciscus Bernard (Jos)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roermond, 15 april 1945

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 1965 tot 2 april 2015 (geroyeerd)
  • Liberale Partij, vanaf 16 september 2013 (plaatselijke partij in Roermond)
  • LVR (Liberale Volkspartij Roermond), vanaf september 2013 (lokale afsplitsing VVD)
  • VPL (Volkspartij Limburg), 2015 (provinciale partij)
  • 50PLUS, vanaf oktober 2018

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/14)

  • lid Provinciale Staten van Limburg, vanaf 26 maart 2015
  • lid gemeenteraad van Roermond, vanaf 27 maart 2014
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 23 oktober 2012
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 januari 1991 tot 19 mei 1998
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1982 tot 14 september 1989

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/15)
  • voorzitter Raad van Commisssarissen OML (Ontwikkelingsmaatschappij Midden-Limburg) B.V.
  • lid Stuurgroep GOML (Gebiedsontwikkeling Midden-Limburg)

vorige (2/23)
  • lid BOBW (Bestuurlijk Overleg Bouwen en Wonen)
  • lid werkgroep Financiën Kathedraal

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 26 juni 1997 tot 19 mei 1998
  • voorzitter werkgroep technolease (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1997 tot april 1997

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder volkshuisvesting, midden- en kleinbedrijf, financiën van de VVD-Tweede Kamerfractie. Hield zich verder bezig met specifiek Limburgse aangelegenheden.
  • Speelde in 1997 een belangrijker rol bij het op gang brengen van een onderzoek naar de zgn. technoleaseconstructie, met name waar het de informatievoorziening aan de Tweede Kamer betrof.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/10)
  • In juli 2016 veroordeelde de rechtbank in Rotterdam hem tot een taakstraf van 240 uur wegens schending van de geheimhoudingsplicht en omkoping. In december 2017 werd hij in hoger beroep door het Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke celstraf en een verbod van twee jaar op het vervullen van een openbaar bestuurlijk ambt. Het gerechtshof achtte bewezen dat de Limburger zich schuldig had gemaakt aan corruptie, stembusfraude, lekken van vertrouwelijke informatie en witwassen.
  • Werd in 2015 met voorkeurstemmen gekozen in Provinciale Staten van Limburg
  • Werd sinds oktober 2012 verdacht van ambtelijke corruptie en het lekken van vertrouwelijke informatie. De Rijksrecherche deed op 19 oktober invallen in zijn woning in Herten, zijn werkkamer in het stadhuis en in de woningen van zijn zoon en een dochter. Legde op 22 oktober 2012 daarom zijn wethouderschap en lidmaatschap van de Eerste Kamer neer.

uit de privésfeer
  • Eigenaar 100% certificaten van aandelen in Jos van Rey Vastgoed B.V.
  • Zijn vader was slager

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid gemeenteraad van Roermond, maart 1986 (gekozen met voorkeurstemmen, maar bedankt)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"De onderkoning van Roermond"

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.