Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Dr. G.H. Scholten

Met dank overgenomen van Parlement.com.

Bestuurskundige en politicoloog die in 1978 door minister Pais werd benoemd tot topambtenaar op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Was partijgenoot van de minister en sinds diens aantreden al zijn adviseur voor wetenschappelijk onderwijs. Was voordien wetenschapper en hoogleraar in Rotterdam. Met name toen Deetman minister was (1982-1988) vroegen grote bezuinigingen veel van het ambtelijke apparaat waaraan hij leiding gaf. Nadat grote problemen waren ontstaan bij de invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering ging hij - gedwongen - met vervroegd pensioen.

in de periode 1978-1988: secretaris-generaal

1.

Voornamen

Gerard Herman

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 20 oktober 1928

overlijdensplaats en -datum
Reeuwijk, 12 juli 1998

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • wetenschappelijk hoofdmedewerker ISW (Instituut voor Wetenschap der Politiek), Universiteit van Amsterdam, tot 1 september 1972
  • hoogleraar bestuurssociologie en bestuurskunde, politieke sociologie en politicologie, Nederlandse Economische Hogeschool (vanaf 1 februari 1973 Erasmus Universiteit) te Rotterdam, van 1 september 1972 tot 1 september 1978 (benoemd in oktober 1971)
  • beleidsadviseur (wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs) van minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen, van 16 februari 1978 tot 1 september 1978
  • secretaris-generaal ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, van 1 september 1978 tot 1 november 1988 (werkzaamheden beëindigd op 1 september)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid redactie tijdschrift "Acta Politica", tot 1978
  • lid raad van toezicht Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen "Clingendael"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In de tijd dat hij de ambtelijke leiding had van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen verhuisde dat departement van Den Haag naar Zoetermeer. Het nieuwe gebouw werd 15 januari 1985 in gebruik genomen.
  • Kreeg het laatste jaar als secretaris-generaal zijn opvolger, drs. B. de Haan, als bestuurder naast zich
 

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.