Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

H.C.M. (Henk) Krol

De link naar de uitgebreide versie van deze biografie is verlopen. U ziet nu de publieksversie.

foto H.C.M. (Henk) Krol
vergrootglas
bron: Tweede Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Voorman van 50PLUS, die een niet onopgemerkte loopbaan als Tweede Kamerlid had. Was enige jaren voorlichter van de VVD-Tweede Kamerfractie en later oprichter en hoofdredacteur van 'De Gay Krant' en een bekend voorvechter van homorechten. Zo zette hij zich in voor opstelling van het huwelijk. Vanaf 2011 boegbeeld van 50PLUS en een jaar lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. Werd in september 2012 Tweede Kamerlid en fractievoorzitter van 50PLUS en bleef dat, met een onderbreking in 2013-2014, tot mei 2020. Was in 2014 ook raadslid in Eindhoven. Populair bij zijn eigen achterban, maar ook betrokken bij conflicten in zijn fractie en partij. In mei 2020 kwam het zelfs tot een breuk, waarna hij korte tijd als Kamerlid optrok met Femke Merel van Kooten. Eindigde echter als eenling en behaalde in 2021 met zijn Lijst Henk Krol geen zetel. Had daarna korte tijd een bed-and-breakfast.

50PLUS, 50PLUS/Baay-Timmerman, Groep-Krol/Van Kooten, Groep-Krol (ex-50PLUS)
in de periode 2012-2021: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

1.

Voornamen (roepnaam)

Henricus Cornelis Maria (Henk)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 1 april 1950

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1977
  • Ouderen Appèl (lokale partij in Eindhoven)
  • 50PLUS, van 5 november 2011 tot 3 mei 2020
  • Partij voor de Toekomst, van 3 mei 2020 tot 18 oktober 2020
  • LHK (Lijst Henk Krol), vanaf november 2020

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • fractie-50PLUS/Baay (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 10 september 2014 tot 13 november 2014
  • groep-Krol/Van Kooten-Arissen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 mei 2020 tot 8 augustus 2020
  • groep-Lid Krol (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 8 augustus 2020 tot 31 maart 2021

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/15)

  • fractievoorzitter 50PLUS, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 2012 tot 4 oktober 2013
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 4 oktober 2013
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 27 maart 2014 tot 1 januari 2015 (voor Ouderenappel Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 september 2014 tot 31 maart 2021
  • fractievoorzitter 50PLUS Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 september 2014 tot 3 mei 2020
  • fractievoorzitter Groep Krol-Van Kooten-Arissen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 mei 2020 tot 8 augustus 2020
  • fractievoorzitter Groep Lid Krol, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 augustus 2020 tot 31 maart 2021
  • eigenaar B&B te Eindhoven, van 1 april 2021 tot november 2021

tijdelijke vervanging Kamerlid
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet van 10 september tot 1 december 2014 Martine Baay als Tweede Kamerlid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • buitengewoon ambtenaar burgerlijke stand (Eindhoven), vanaf 11 februari 2013

vorige (2/12)
  • lid bestuur GayKrant B.V., van 7 februari 2013 tot 12 maart 2013
  • lid bestuur Stichting "Vrienden van de GayKrant", van 7 februari 2013 tot 12 maart 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Op zijn voorstel werden in 2015 en 2016 dertigledendebatten gehouden van de koopkrachtontwikkeling voor ouderen
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over aanpassing van de disconteringsvoet waartegen pensioenfondsen hun pensioenverplichtingen moeten berekenen (34.606)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/9)
  • Werd bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2014 in Eindhoven namens Ouderen Appèl met voorkeurstemmen tot raadslid gekozen
  • In 2014 vorderde het ministerie van OCW ca. 3 ton aan subsidie terug van de Stichting 'Vrienden van de Gay Krant' dat was verstrekt om een 'digitale ontmoetingsplek' voor homoseksuele jongeren op te zetten. Het geld zou zijn gebruikt voor commerciële bedrijven. De accountant trok zijn eerdere goedkeuring later in. Door een gerechtelijke uitspraak in juni 2015 werd hij niet persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de terugbetaling.
  • Werd op 29 juni 2020 de beoogde lijsttrekker van de Partij voor de Toekomst bij de Tweede Kamerverkiezingen 2021. In oktober dat jaar kwam het tot een breuk.

uit de privésfeer
Zette zich onder meer in voor projecten in Suriname

anekdotes en citaten
  • Toen Lodewijk Asscher in januari 2019 een debat aanvroeg over spanningen in de coalitie gaf hij daaraan steun met de woorden: "Mevrouw de voorzitter, u weet dat wij bij 50PLUS een enorme hekel hebben aan ruzies en gekibbel."

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.