Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

(Jan) Zahradil

foto (Jan) Zahradil
vergrootglas
bron: EP

Jan Zahradil (1963) is a member of the European Parliament since 23 April 2003 for "Občanská demokratická strana", which is aligned with the European Conservatives and Reformists. Zahradil is elected on behalf of the Czech Republic.

1.

Personal data

Country
Czech Republic

Place and date of birth
Praha, 20 March 1963

2.

Party/Movement

National political party
Občanská demokratická strana

European Parliamentary Group
European Conservatives and Reformists

3.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • research fellow, from 1988 until 1992
  • member of the Federal Assembly, foreign policy adviser to the Prime Minister, from 1990 until 1992
  • member of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, from 1998 until 2004
  • vice-chairman of the Committee for Foreign Affairs of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, from 1998
  • vice-chairman of the Committee for European Integration of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, from 1999
  • representative of the Czech Republic at the Convention on the Future of Europe, from 2002
  • member European Parliament, from 23 April 2003

4.

Party political functions

Previous
  • vice-chairman of ODS (Civic Democratic Party), from 2001
  • first vice-chairman of ODS (Civic Democratic Party), from 2002 until 2004
  • vice-chairman of ECR (European Conservatives and Reformists Group), from 16 July 2009 until 7 March 2011
  • chairman of ECR (European Conservatives and Reformists Group), from 8 March 2011 until 12 December 2011
  • vice-chairman of ECR (European Conservatives and Reformists Group), from 13 December 2011

5.

Education

Academic education
  • institute of Chemical Technology in Prague, from 1987

6.

Publications

Website
http://www.europarl.europa.eu/meps/nl/23712/JAN_ZAHRADIL/home

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.