Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

De parlementaire staat van Paul Tang

maandag 31 oktober 2016, 15:25

Paul Tang (1967) is sinds 1 juli 2014 lid van het Europees Parlement. Hij maakt namens de PvdA deel uit van de Fractie van Progressieve Alliantie van Socialisten en Democraten. De heer Tang is lid van de commissies begroting en economische en monetaire zaken. In 2014 was hij lijsttrekker bij de Europese verkiezingen.

Paul Tang kondigde in september 2016 aan dat hij overwoog zich kandidaat te stellen voor de lijsttrekkerverkiezingen binnen de PvdA voor de Tweede Kamerverkiezingen van 2017. Hij zei toen het linkse geluid van de PvdA meer te willen vertegenwoordigen. Volgens Tang zou in een verkiezingsstrijd voor het lijsttrekkerschap tussen Diederik Samsom en Lodewijk Asscher de linkse koers niet genoeg vertegenwoordigd zijn.

Hoewel de heer Tang zich inmiddels heeft teruggetrokken uit de verkiezing voor het lijsttrekkerschap voor de PvdA, is zijn interesse in het lijsttrekkerschap een goede aanleiding om zijn parlementaire staat in het Europees Parlement nader te bekijken.

1.

Parlementaire activiteiten

In 2014 werd de heer Tang met 52% van de stemmen verkozen tot lijsttrekker van de PvdA voor de Europese Parlementsverkiezingen. Tijdens deze verkiezingen behield de PvdA haar drie zetels binnen het Europese Parlement. Tang is momenteel delegatieleider van de PvdA binnen het Europees Parlement.

De heer Tang zit namens Nederland regelmatig in Europese parlementaire commissies die veel media-aandacht genieten. Zo is de heer Tang één van de drie Nederlandse afgevaardigden in de Europese parlementaire enquêtecommissies die onderzoek doen naar witwaspraktijken, belastingontwijking en belastingontduiking door multinationals. Ook is hij plaatsvervangend lid van de commissie die onderzoek deed naar de emissieschandalen in de autosector.

Eind augustus 2016 was Paul Tang één van de Europarlementariërs die openlijk verklaarde achter Eurocommissaris Margrethe Vestager (Mededinging) te staan in haar aanpak van belastingontwijking door het Amerikaanse concern Apple.

 

Rapporteurschappen

Datum

Functie

Implementation of the European Fund for Strategic Investments

2016-28-04

Schaduwrapporteur

Budgetary capacity for the Eurozone

2016-01-21

Schaduwrapporteur

Gemeenschappelijke regels betreffende securitisatie en instelling van een Europees kader voor eenvoudige, transparante en gestandaardiseerde securitisatie

2015-09-30

Rapporteur

Groenboek: Het opbouwen van een kapitaalmarktenunie

2015-02-18

Schaduwrapporteur

Globaliseringsfonds aanvraag EGF/2014/002 NL/Gelderland-Overijssel bouw

2014-07-10

Rapporteur

Aanneming van de euro door Litouwen op 1 januari 2015

2014-06-14

Schaduwrapporteur

Werkzaamheden van en het toezicht op instellingen voor bedrijfspensioenvoorziening (herschikking)

2014-03-27

Schaduwrapporteur

 

Europese parlementscommissies

Van

Tot

Functie

2016-06-24

heden

Lid

Enquêtecommissie emissiemetingen in de automobielsector

2016-01-21

heden

Plaatsvervanger

Bijzondere Commissie fiscale rulings en andere maatregelen van vergelijkbare aard of met vergelijkbaar effect (TAXE 2)

2015-12-02

2016-08-02

Lid

Bijzondere Commissie fiscale rulings en andere maatregelen van vergelijkbare aard of met vergelijkbaar effect

2015-02-12

2015-11-30

Lid

Delegatie in het Parlementair Stabilisatie- en Associatiecomité EU-Servië

2014-10-13

heden

Ondervoorzitter

Delegatie in het Parlementair Stabilisatie- en Associatiecomité EU-Servië

2014-07-14

2014-10-12

Lid

Delegatie voor de betrekkingen met de Verenigde Staten

2014-07-14

heden

Plaatsvervanger

Commissie industrie, onderzoek en energie

2014-07-08

heden

Plaatsvervanger

Commissie economische en monetaire zaken

2014-07-01

heden

Lid

Begrotingscommissie

2014-07-01

heden

Lid

De genoemde parlementaire gegevens in dit bericht zijn tot 14 november 2016 in te zien. Daarna zijn deze gegevens alleen via de Parlementaire Monitor te raadplegen.


Bovenstaande gegevens zijn afkomstig van PDC. De database, die ook beschikbaar is voor wetenschappelijk onderzoek, bevat parlementaire gegevens vanaf 1995 tot heden. Interesse? Neem contact op met 170@pdc.nl

De dossiers, moties en Kamervragen staan in de Parlementaire Monitor van ANP/PDC. De Parlementaire Monitor stelt u in staat op eenvoudige wijze de parlementaire besluitvorming op de voet te volgen: van de indiening van het wetsvoorstel tot en met de uiteindelijke stemming in de Eerste Kamer. Wilt u meer weten over de Parlementaire Monitor? Neem dan contact met op met PDC via 224@pdc.nl of 070 3560238.