Overslaan en naar de inhoud gaan

Film & Debat: The Dictator

Het aantal dictaturen in de wereld neemt de laatste jaren af, maar de opbouw van een volwaardige democratie is vaak een lang en moeizaam proces. Wat is er nodig om de overgang van dictatuur naar democratie tot een succes te maken? Oude machten blijken vaak op allerlei manieren toch invloed uit te oefenen, en een democratisch bestuur bouw je niet in één dag op.

In de film The Dictator van komiek Sacha Baron Cohen doet de dictator Aladeen er alles aan om te voorkomen dat zijn land in democratische handen valt. De film laat ook zien hoe dun de scheidslijn soms is tussen een dictatuur en een zogenaamde democratische rechtsstaat, ook al lijken deze twee soorten regimes lijnrecht tegenover elkaar te staan. En dan is er ook nog de rest van de wereld die zich met het land bemoeit.

Voorafgaand aan de film werd op vrijdag 11 september een inleiding gegeven door professor André Gerrits over de vraag waar een dictatuur ophoudt en democratie begint, hoe moeilijk het is om een democratie te ontwikkelen en of andere landen iets kunnen betekenen bij zo'n overgang.

Dit evenement werd mede mogelijk gemaakt dankzij Filmhuis Den Haag, het Montesquieu Instituut en ProDemos – Huis voor democratie en rechtsstaat en is onderdeel van de Nacht van de Dictatuur.

Inhoud

  1. De film "The Dictator"
  2. De lezing van André Gerrits
  3. Film & debat

De komedie The Dictator gaat over de fictieve Oost-Afrikaanse dictator Aladeen, gespeeld door Sacha Baron Cohen. Na de dood van zijn dictatoriale vader wordt Aladeen ineens leider van het Afrikaanse oliestaatje Wadiya. Hij vertrekt naar New York om de VN toe te spreken en krijgt te maken met oppositie tegen zijn leiderschap.

Doordat situaties uit de realiteit aan bod komen, zoals situaties rond Iran, oliebelangen, generaal Khaddafi, internationale machtsverhoudingen en wat democratie op papier zou moeten inhouden, wordt duidelijk dat die realiteit soms absurder is dan wat Cohen neerzet als Aladeen. Maar Cohen houdt de toon te allen tijde luchtig.