N.B. Het kan zijn dat elementen ontbreken aan deze printversie.
Jaargang 9, nummer 93
‘Geschipper in de Eerste Kamer’
Bert van den Braak
Het wordt straks ‘schipperen’ in de Eerste Kamer. <br />
Bert van den Braak, bijzonder hoogleraar parlementaire geschiedenis en parlementair stelsel aan de Universiteit van Maastricht, voorziet dat straks na de provinciale verkiezingen Rutte III het op akkoordjes zal gooien met wisselende meerderheden in de Senaat. <br />
Zoals het er naar uitziet gaat het vierpartijenkabinet van VVD, CDA, D66 en ChristenUnie na de provinciale statenverkiezingen (21 maart) de meerderheid in de Eerste Kamer verliezen. Maar of de Senaat echt een ‘blokkerende rol’ gaat spelen, valt volgens Van den Braak nog maar te bezien. ‘Een enkele verwerping van een wetsvoorstel is echt niet zo'n ramp of risicofactor als soms wordt gesuggereerd. Vooralsnog moeten kabinet en partijen maar zien te schipperen. Gelukkig zijn ‘we’ daar heel goed in’, schrijft Van den Braak, tevens onderzoeker bij het Parlementair Documentatie Centrum.<br />
Gijs van Oenen, universitair hoofddocent filosofie aan de Erasmus Universiteit
‘Voor liberale pluralisten [geldt] eigenlijk hetzelfde [als voor Nashvillers]. Ook zij hebben een soort catechismus - mensenrechten, tolerantie, vrijheid - en ook zij zijn niet van plan om die aan te passen op grond van de publieke discussie. Beide kampen voeren die discussie dus als een soort ritueel - een hedendaagse versie van de catechismus opzeggen, als het ware.’
‘Voor de samenstelling van het Europees Parlement na 23 mei zullen scheidslijnen binnen lidstaten dus bepalender zijn dan de scheidslijnen tussen lidstaten.' Analyse in opmaat naar de Europese verkiezingen.
‘Het lijkt een trend te zijn dat bij koninklijke kunstverkopen getwijfeld wordt of de objecten wel privébezit zijn.’ Beschouwing over de koninklijke kunstcollectie.
'Er zitten heel wat risico's in de wijze waarop wij de democratische rechtsstaat in onze Grondwet hebben vormgegeven.' Interview over de voorstellen van de Staatscommissie.
‘De democratische rechtsorde kun je niet met onconstitutionele middelen bevorderen.’ Analyse van een wetsvoorstel over de transparantie van maatschappelijke organisaties.
‘De relatie tussen nationale parlementen en de Europese Commissie is een politieke kwestie over een verdeling van bevoegdheden. De interpretatie van de rol van nationale parlementen als bewakers van het subsidiariteitsbeginsel biedt te weinig ruimte voor de noodzakelijke inhoudelijke discussie om werkelijk meer grip te krijgen op Europees beleid.’
"‘Toen de heer Baudet in zijn studeerkamer zat, was ik militair.’"
Het CDA-kamerlid Hanke Bruins Slot reageert in de Tweede Kamer op het verwijt van haar collega Thierry Baudet (Forum voor Democratie) dat ze 'zo naïef in het leven staat' (22 januari 2019).
En verder
Nieuws
Laat kunstmatige intelligentie het debat niet hinderen