Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Drs. A. (Bram) van Ojik

foto Drs. A. (Bram) van Ojik
vergrootglas
bron: Fotograaf: Jonas van Impe
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Internationaal georiënteerde politicus van de PPR en GroenLinks, die met een onderbreking van achttien jaar twee perioden Tweede Kamerlid was. Was in 1988-1990 voorzitter van de PPR en zat in 1993-1994 voor die partij in de Kamer. Speelde een belangrijke rol bij de fusie met PSP, CPN en EVP tot GroenLinks. Na zijn eerste periode als Kamerlid ambtenaar op Buitenlandse Zaken en diplomaat. Keerde in 2012 terug in de Kamer en volgde al korte tijd later Jolande Sap op als fractievoorzitter en politiek leider, om in 2015 het stokje over te geven aan Jesse Klaver. Werd in 2017 echter opnieuw voor vier jaar Kamerlid. Gerespecteerd woordvoerder op het gebied van buitenlandse zaken, vreemdelingenbeleid en (internationaal) milieubeleid, wiens bijdragen in debatten zich enerzijds kenmerkten door principiële stellingname en anderzijds door een zekere bezadigdheid en milde wijsheid.

GroenLinks
in de periode 1993-2021: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, partijvoorzitter, spreker MI-activiteit, politiek leider

1.

Voornaam (roepnaam)

Abraham (Bram)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Veenendaal, 22 september 1954

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PPR (Politieke Partij Radikalen), van 1973 tot 16 februari 1991
  • GroenLinks, vanaf 24 november 1990

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/15)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 april 1993 tot 17 mei 1994
  • directeur directie Sociale Ontwikkeling, ministerie van Buitenlandse Zaken, van september 2009 tot september 2012
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 20 mei 2015
  • fractievoorzitter GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 oktober 2012 tot 12 mei 2015
  • ambtenaar (migratiegezant) ministerie van Buitenlandse Zaken, van oktober 2015 tot maart 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 maart 2017 tot 31 maart 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • voorzitter Raad van Toezicht Leprastichting, vanaf januari 2016
  • lid algemeen bestuur Atlantische Commissie, vanaf 1 januari 2019

vorige
  • lid Adviescommissie Indonesiëfaciliteit, van juni 2007 tot 2012
  • informateur collegevorming provincie Utrecht, vanaf 26 maart 2019

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Defensie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 21 november 2012
  • ondervoorzitter Contactgroep Verenigde Staten (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 15 maart 2019

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Bracht in 2019 samen met Isabelle Diks de initiatiefnota 'Behoud het woud - tien voorstellen ter bescherming van bos wereldwijd' uit (35.327)
  • Bracht in 2020 met Joël Voordewind (CU), Mahir Alkaya (SP) en Kirsten van den Hul (PvdA) een initiatiefnota uit over het tegengaan van slavernij en uitbuiting - een wettelijke ondergrens voor verantwoord ondernemen (34.595)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Toen hij als voorzitter namens het PPR-bestuur in april 1988 een anti-samenwerkingsstandpunt moest uitdragen, dreigde hij met aftreden als voorzitter. Na zware druk vanuit de partijleiding bleef hij echter aan en verdedigde hij het afwijzende standpunt
  • Werd door Foundation Max van der Stoel uitgeroepen tot Fair Politician of the Year 2012-2013 van Nederland voor zijn inzet voor de belangen van ontwikkelingslanden
  • In maart 2014 meldde hij kandidaat-lijsttrekker van GroenLinks te zijn voor de volgende Tweede Kamerverkiezingen. Dat was niet meer aan de orde, nadat Jesse Klaver in 2015 politiek leider was geworden.

verkiezingen
  • Was in 1994 nummer zeven op de GroenLinks-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer en werd niet herkozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.