Montesquieu Instituut: van wetenschap naar samenleving

Mr.Drs. D.J. (Derk Jan) Eppink

foto Mr.Drs. D.J. (Derk Jan) Eppink
vergrootglas
bron: European Parliament 2019

Derk Jan Eppink (1958) is sinds 31 maart 2021 lid van de Tweede Kamerfractie van JA21. Hij was van 2 juli 2019 tot 31 maart 2021 lid van het Europees Parlement, eerst voor FVD en daarna voor JA21. Eerder was de heer Eppink in 2009-2014 lid van het Europees Parlement namens de Vlaamse partij Lijst-Dedecker. In 2014 was hij kandidaat bij de Europese verkiezingen voor de VVD. De heer Eppink was eerder onder meer redacteur bij NRC Handelsblad en De Standaard en medewerker van Europees commissaris Frits Bolkestein en van Siim Kallas, vicevoorzitter van de Europese Commissie. Ook was hij columnist van De Volkskrant en medewerker van een conservatieve denktank. Als Kamerlid houdt hij zich onder meer bezig met buitenlands beleid, defensie, Europese zaken, Koninkijksrelaties, financiën, landbouw, natuur en voedselkwaliteit en infrastructuur en waterstaat.

JA21, FVD, partijloos
in de periode 2009-heden: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement

1.

Voornamen (roepnaam)

Derk Jan (Derk Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Steenderen (Gld.), 7 november 1958

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)
  • Lijst-Dedecker (Vlaamse lijst)
  • FVD (Forum voor Democratie), tot 5 december 2020
  • partijloos, van 5 december 2020 tot 18 december 2020
  • JA21, vanaf 18 december 2020

fractie Europees Parlement
  • Fractie van Europese Conservatieven en Hervormers, van juli 2009 tot juli 2014
  • Fractie van Europese Conservatieven en Hervormers, van juli 2019 tot 31 maart 2021

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • ambtelijk assistent in het Europees Parlement, van 1985 tot 1987 (medewerker van Piet Dankert)
  • buitenlandredacteur "NRC Handelsblad", vanaf 1987
  • politiek redacteur "NRC Handelsblad", tot 1995
  • politiek redacteur dagblad "De Standaard" te Brussel, van 1995 tot oktober 1999
  • ambtenaar belast met contacten met het Europees Parlement, posterijmarkt en interne markt, Kabinet van Europees commissaris Frits Bolkestein, van oktober 1999 tot oktober 2004
  • ambtenaar Kabinet van vicepresident van de Europese Commissie Siim Kallas, van oktober 2004 tot 2007
  • redacteur tijdschrift "Knack" te New York, 2007 (tijdens de Amerikaanse presidentsverkiezingen)
  • lid Europees Parlement, van 14 juli 2009 tot 1 juli 2014
  • medewerker London Center for Policy Research te New York (conservatieve denktank)
  • lid Europees Parlement, van 2 juli 2019 tot 31 maart 2021
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 31 maart 2021

5.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • campagneleider Europese verkiezingen, Lijst Dedecker
  • campagneleider Vlaamse verkiezingen, Lijst Dedecker
  • vicefractievoorzitter ECR-fractie, Europees Parlement, van 20 juni 2019 tot 31 maart 2021

lijsttrekkerschap, etc.
  • lijsttrekker FVD Europese verkiezingen 2019

6.

Nevenfuncties

vorige
  • columnist weekblad "Trends"
  • columnist weekblad "Elsevier"
  • columnist "NRC Handelsblad"
  • columnist "De Volkskrant", tot november 2018

7.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • v.w.o., protestants-christelijke scholengemeenschap "Ulenhof" te Doetinchem

academische studie
  • rechten, Vrije Universiteit te Amsterdam, van 1977 tot 1981
  • internationaal recht en internationale politiek, Universiteit van Amsterdam, van 1981 tot 1984

stages e.d.
  • stage bij de Europese Commissie, 1984

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Is gehuwd met een Russische, die in New York voor de Verenigde Naties werkt
  • Zijn vader was raadslid voor de PvdA

9.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • "Vreemde Buren. Over politiek in Nederland en België " (1998)
  • "Grenzen van Europa" (samen met Frits Bolkestein, 2004)
  • "Avonturen van een Nederbelg" (2004)
  • "Anatomie van paarse illusies" (2006)
  • "Europese Mandarijnen" (2007)
  • "Amerika kiest een president" (2008)
  • "De toren van babel staat in Brussel. Pleidooi voor een verenigd Europa van staten" (2010)

literatuur/documentatie
Jeroen van der Kris, 'Ik hou altijd een zekere afstand', NRC Weekblad, 20-27 maart 2010

10.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
1 zoon en 1 dochter

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.